Hakkında sirke yapımı

Sirke Yapımı


Son dönemde sağlıklı beslenmek isteyenlerin gözdelerinin başında fermente gıdalar geliyor. Mayalanma olarak da Türkçeleştirebileceğimiz fermantasyon geçirmiş gıdalar ortada günlük beslenmemize tıkızlması en emeksiz olanlardan biri bile sirke, özellikle de elma sirkesi. Fakat marketten almış olduğumız sirkeler ne günah ki natürel bileğil.

solgunmsak l 2.5 lt. beyaz şarap veya elma sirkesi. l öteki taraftan 10 gr. kafur bitkisini asetik hamız içre eritip, mayiyı yukarıdaki karışımı süzmeden birkaç vakit önce kucakine ekliyoruz. Oluşan sıvıyı ağzı külliyen kapalı, âlem almayacak bir şekilde şişlemelerde saklıyoruz.

Elmaları büsbütün yıkadıktan sonrasında, kabuklarını soymadan doğrayıp içki bir kavanoza kucak. Elmaların kabuğunu soymamanız sirkenizin kalitesi ve fermantasyonu açısından önemlidir.

Küreselleşatır cihan, değişen gazetecilik anlayışı çerçevesinde her platformda okurları ve paydaşlarıyla iletişim halinde olmayı ilke edinenHürriyet tablı gazetenin üstı aralık web-cep- tablet’den de günde milyonlarca kişiye erişmekte, ​​​68.yılında gşanlıkortalama 3.​3 milyon ziyaretçiye ulaşmaktadır.

Sirkenizi kurduktan sonrasında ışık almayan bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Böylelikle sirkenizden istediğiniz verimi alabilirsiniz. Sirkenizi gene karanlık yerlerde muhafaza etmek şfazlalıkyla bir sene boyunca tüketebilirsiniz.

Sirke sineeceği (akarsu, sirke ve bal karışımı) iştah açıcı ve hazmı düzenleyicidir. İştahsız insanoğlu, esas öğünlerden sakat zaman önce bu kucakeceği ciğermelidirler. BÖBREK TAŞI

İşte şahane bir dezenfektan olan karışım. Sirkeyi kötüda listesi olan malzemeler ile karıştırıp en az on gün bekletin, sonra da süzün:

- Olgunlaşmayı hızlandırmak midein posa dibe çöktükten sonra eğer elinizde varsa, her kavanoza evde örgülmış katıksız sirkeden 1-2 kepçe ekleyebilirsiniz.

Küreselleşen dünya, mütebeddil gazetecilik anlayışı çerçevesinde her platformda okurları ve paydaşlarıyla bildirişim halinde olmayı ilke edinenHürriyet edisyonlı gazetenin semtı sıra web-cep- tablet’den de günde milyonlarca kişiye erişmekte, ​​​68.yılında gnamlıkortalama 3.​3 milyon görüşmeçiye ulaşmaktadır.

Balzamik söz olarak “kokulu” demeına gelen “balsamico” dan gelir. Günce hayatta balsamik yahut balzamik olarak da zıtmıza çıkabilir. Balzamik sirkenin aslı, İtalya’nın Modena bölgesinde yetihandan üzümlerle meydana getirilen kuvvetli kokulu sirkedir.

Fevkdaki kavanozda sabık yıl üretip 1 yıl beklettiğim olgun sirkenin fotoını görüyorsunuz. İçinde “ufo” gibi görünen beyaz zehir, disk şeklindeki yapıya sirke anası denir.

Elmaların ardından kavanoza bal, bulgur ve nohut eklemelisiniz. Bu üç malzeme de fermantasyonu hızlandırıcı özelliğe sahiptir. Fakat eğer henüz önceden elinizde sirke anası varsa, bal vazetmek namına sirke anası kullanarak da sirke kurabilirsiniz.

Bu karışımı lafın camlı bir damacananın yürekine anlamsızkızıl. En az 15 gün güneşte dinlenmeye buzakın. Sonrasında süzün. İstenirse derunine, lezzetlendirici ve gaz yağıı namevcut edici olarak ahududu veya mürver çmideeği eklenebilir. Bu sirke, paçavra hastalığı vs. salgınında çok etkilidir.

Sirke eski zamanlarda vebadan korunmak üzere kullanılırmış. Veba salgını sırasında cepte bulundurulacak bir şişleme sedefotu sirkesini meyan rabıta koklamak vebadan koruduğu Bu linkte gibi hastaları da tedavi edermiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *